To już jutro czyli 24 sierpnia 2021 roku maturzyści, którzy oblali matmę w maju, podejdą do egzaminu poprawkowego. Dlaczego tak się stało, że zabrakło tych 30% do zdania matematyki ? Większość tych młodych ludzi zapewne zrobiła wszystko aby zdać. Pewnie w kwietniu solidnie zabrali się do powtórek, wertowali mądre książki i wkuwali wzory… może nawet zrobili parę testów z poprzednich lat… Czy takie podejście do przedmiotu ścisłego wystarczy ? W taki sposób to się można wiersza na pamięć nauczyć, ale nie matmy, albo innego ścisłego przedmiotu.
Zapamiętaj! Przygotowania do matury zaczynasz już w 4 klasie szkoły podstawowej. Tak, tak, już wtedy (!)
1. Naucz się tabliczki mnożenia, tak jakby kalkulator nie istniał.
Znajomość tabliczki mnożenia przyda się, kiedy będziesz musiał/a sprowadzić ułamki zwykłe do wspólnego mianownika. Nic Ci wtedy po kalkulatorze, bo i tak sam będziesz musiał/a znaleźć najmniejszą wspólną wielokrotność liczb.
2. Naucz się działań na liczbach całkowitych.
Dodawaj, odejmuj liczby dodatnie i ujemne, a także mnóż i dziel, pamiętając, że minus razy minus daje plus itd. Te działania po raz pierwszy zobaczysz w klasie 5, pojawią się one na maturze, kiedy będziesz musiał uprościć wyrażenie algebraiczne albo obliczyć wartość wielomianu.
3. Naucz się rozwiązywać równania, które nauczyciel pokaże Ci w klasie 6. Nie zgaduj rozwiązania, tylko poznaj techniki rozwiązywania równań i je stosuj. Zgadywanki są dobre dla małych dzieci. Kiedy pojawią się bardziej zaawansowane równania – będziesz potrzebować sposobu na ich rozwiązanie, bo już nie obliczysz tego w pamięci.
4. Naucz się na pamięć wzorów na pola powierzchni figur płaskich (kwadrat, prostokąt, romb, równoległobok, trapez) oraz na pola powierzchni i objętości brył (sześcian, prostopadłościan, graniastosłup, ostrosłup, stożek, walec, kula).
Uwierz, że matura podstawowa z matematyki (obowiązkowa) jest do zdania. Jestem przekonana, że większość maturzystów oblewa ją z powodu zaległości programowych z podstawówki. W liceach czy technikach nie szlifuje się już zwykłego liczenia, technik dodawania czy sprytnego mnożenia. Uczeń idący do szkoły ponadpodstawowej z założenia ma już to wszystko umieć. Niestety tak nie jest i stąd narastające problemy z matematyką. Bo zamiast skupić się na nowych treściach, uczniowie balansują pomiędzy nimi nadrabiając lub nie te swoje braki z podstawówki.
Już teraz zadbaj o swoją maturę z matematyki i solidnie zabierz się do nauki matematyki w klasie, w której aktualnie się znajdujesz.